Amarantus

Amarantus posiada wysokie wartości odżywcze i zdrowotne. Zawiera bardzo dużą ilość żelaza, nawet 5 razy więcej niż szpinak czy pszenica. Białko zawarte w amarantusie zawiera komplet aminokwasów egzogennych takich jak: lizyna, tryptofan i metionina.  Jest lepiej przyswajalne od białka zawartego w mleku oraz soi. Drobna frakcja skrobi, sprawia, że jest ona 5 razy łatwiejsza do strawienia, niż skrobia zawarta w kukurydzy.

Bogactwo jedno- i wielonasyconych kwasów tłuszczowych, zmniejsza ryzyko miażdżycy oraz innych chorób układu krążenia, a także układu nerwowego. Zawartość dużych ilości błonnika dobrze wpływa na funkcjonowanie jelit, dodatkowo hamuje rozwój wrzodów żołądka. W amarantusie znajduje się dużo składników mineralnych. Żelazo, wapń oraz magnez w nim zawarte korzystnie wpływają na układ kostny. Poza tym wysoka zawartość magnezu ma działanie dobroczynne, zwłaszcza wśród osób narażonych na duży stres. Dodatkowo zawiera witaminy z grupy B oraz witaminy A, C i E. Skwalen, związek znajdujący się w nasionach, hamuje starzenie się komórek.

Zboże to nie zawiera glutenu, dlatego z powodzeniem mogą go spożywać osoby cierpiące na celiakię. Polecany jest również dzieciom, rekonwalescentom, sportowcom oraz kobietom karmiącym. Wskazany jest również chorym na nadciśnienie, chorobę wieńcową, miażdżycę, cukrzycę, a także hiperlipidemię.