Arbuz – 100% zdrowia

Najbardziej wodnisty owoc, który w 92% składa się z wody, dzięki czemu wspaniale gasi pragnienie. Zawartość kwasu jabłkowego i cytrynowego sprawiają, że ma orzeźwiającym, słodkawy smak. Jednak woda, to nie wszystko, arbuz zawiera również wiele witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na zdrowie oraz urodę. Witaminy znajdujące się w arbuzie to m.in.: witamina A, B, C, E, K a także kwas foliowy. Występują również minerały tj.: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk.

Arbuz stanowi zdrową przekąskę, dlatego nadaje się dla osób na diecie, gdyż zawiera niewielką ilość kalorii, w 100g jest zaledwie 30 kcal.

Działanie lecznicze arbuza

W arbuzie znajdują się tak ważne dla naszego organizmu antyoksydanty, likopen oraz beta karoten, które neutralizują wolne rodniki. Jedząc więc arbuza walczymy z cholesterolem, który odkłada się w ściankach żył doprowadzając do  chorób serca, a nawet zawału. Zawarty potas i magnez wpływają na obniżenie ciśnienia krwi, zapobiegają twardnieniu ścianek żył i tętnic. Beta karoten, luteina czy witamina C pomagają chronić oczy przed zwyrodnieniem plamki żółtej oraz pomagają w walce z innymi chorobami oczu. Również zawarta w arbuzie witamina A pozytywnie wpływa na nasz wzrok. Arginina zawarta w arbuzach bardzo dobrze wpływa na popęd seksualny. Podwyższa ilość tlenku azotu, rozluźniając żyły i zwiększając przepływ krwi. Działa na podobnych zasadach jak Viagra. Aby uzyskać taki efekt, należy zjeść co najmniej 6 kawałków arbuza.  Witamina C oraz karoten zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, łagodzą symptomy osteoporozy, zapalenia stawów. Arbuz jest owocem moczopędnym,  co korzystnie wpływa na pracę nerek, dzięki czemu z organizmu usuwane są szkodliwe substancje. Owoc również pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, polepsza przemianę materii, wspomaga metabolizm dzięki zawartości witaminy B, zwiększa poziom energii.

Arbuz – uroda

Dobrze wpływa też na naszą urodę, gdyż działa tonizująco, ściągająco, a także jest naturalnym środkiem przeciwzmarszczkowym. Dobre efekty daje wcieranie soku z arbuza w skórę twarzy, a także robienie okładów z jego plastrów na twarzy i szyi. Po takiej kuracji skóra jest oczyszczona oraz odżywiona. Pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry, wypryskach, zajadach. Wykorzystywany jest do produkcji maseczek i kremów do twarzy.