Awokado – zielona bomba witaminowa

Awokado – najkaloryczniejszy owoc, bogaty w dobre tłuszcze. W 100 g owocu znajduje się aż 30 g tłuszczów, czyli zawiera ok 270 kcal. Tłuszcze znajdujące się w awokado mają zbawienny wpływ na organizm, dlatego że są to tłuszcze nienasycone. Bardzo dobrze się przyswajają i nie powinno zabraknąć ich w codziennej diecie.

Kwas oleinowy z awokado obniża poziom złego, a podnosi poziom dobrego cholesterolu, a także przeciwdziała nowotworom prostaty i piersi. Oprócz tłuszczów owoc zawiera bardzo dużą ilość witamin takich jak: A, C, K, H, B1, B2 oraz B3. Zawarty w awokado kwas pantotenowy usprawnia metabolizm tłuszczów, cukrów i białek.  W awokado znajduje się wapń, fosfor czy potas, który pomaga w utrzymaniu prawidłowej pracy serca, reguluje ciśnienie krwi, a także usprawnia układ nerwowy. Zwartość kwasu foliowego zapobiega wadom rozwojowym płodu, natomiast luteina i zeaksantyna dobrze wpływają na oczy. Witamina K wzmacnia układ kostny, a także pomaga utrzymać dobrą kondycję fizyczną. Zawartość żelaza i miedzi przyśpiesza produkcję czerwonych krwinek, co pomaga w leczeniu anemii.

Awokado jest składnikiem wielu dań oraz doskonałym dodatkiem do sałatek. Dojrzały owoc jest miękki i łatwo daje się rozsmarować, dlatego może służyć jako zdrowy zamiennik masła.