Brokuły – wszystko co najważniejsze

Są źródłem kwasu foliowego, witaminy A, C, K, potasu.  Brokuły zawierają związki chroniące przed rakiem- sulforafan, indole i karotenoidy, a także beta-karoten, który może zabezpieczać przed zaćma, oraz luteinę i zeaksantynę przeciwdziałające procesom prowadzącym do degeneracji plamki żółtej oka. Działa bakteriobójczo, wspomagając walkę z Helicobacter pylori. Jest to bakteria, która wywołuje wrzody i może przyczyniać się do rozwoju raka żołądka.

Brokuły należą do roślin z rodziny krzyżowych, które są bogate w przeciwutleniacze. Są one uważane za jedne z najzdrowszych warzyw.

Brokuły na co dzień

Można je podawać na surowo, blanszowane, gotowane. Używać do makaronów, zapiekanek, sałatek, zup itp.

Jak kupować?

Świeże brokuły dostępne są przez cały rok. Powinniśmy wybierać brokuły ciemnozielone, z twardą zwartą główką i małymi zamkniętymi pączkami. Im bardziej intensywny kolor, tym więcej składników odżywczych. Należy przechowywać je w lodówce do 3 dni. Zamrożone brokuły mogą posiadać więcej wartości odżywczych niż świeże. Większość składników odżywczych znajduje się w różyczkach. Zamrażanie ich to proces bardzo szybki.

Sposoby gotowania

Im krótsza i mniej „mokra” metoda przygotowania brokułów, tym mniejsze straty składników odżywczych.  Najlepszą formą przygotowania brokułów jest gotowanie na parze. Proces ten trwa ok 3 minut. Po ugotowaniu brokuły należy wstawić do lodowatej wody aby przerwać proces gotowania oraz zachować kolor.