Cebula – co w niej siedzi?

Jest źródłem potasu, cynku, siarki, flawonoidów, antocyjanów. Dodatkowo jest źródłem błonnika. Siarka zawarta w cebuli chroni przed chorobami serca, ponieważ rozrzedza krew i podnosi poziom dobrego cholesterolu HDL. Przeciwzapalne flawonoidy, m.in. kwercetyna, wspomagają ochronę płuc przed rakiem i astmą. Zawarte w cebuli flawonoidy działają antybakteryjnie. Dlatego cebula jest znakomitym lekiem zapobiegającym przeziębieniu.

Ze zdrowotnego punktu widzenia najlepsza jest cebula surowa. Używaj jej do sałatek lub surówek( pamiętaj jednak, żeby nie dodawać do nich octu, bo kwa octowy utrudnia trawienie tego warzywa). Bardzo smaczna i zdrowa jest również cebula grillowana, pieczona lub gotowana.

Cebula powinna być twarda, bez szarego nalotu i niemiłego zapachu, a także bez kiełków. Przechowywana w jednej warstwie w chłodnym, przewiewnym i suchym miejscu może leżeć co najmniej 4-5 tygodni, a nawet kilka miesięcy. Możesz kupić także słodką cebulę. Ma prawie tyle samo cukru co zwykła cebula, ale jej słodycz zdaje się nam wyraźniejsza, gdyż ta odmiana zawiera więcej wody. To zaś rozpuszcza gryzący posmak powodowany przez związki siarki. Słodka cebula może być przechowywana przez 2 tygodnie lub dłużej, zawinięta luźno w papier włożona do lodówki .