Chrom

Jest to pierwiastek, zmniejszający łaknienie. Poprzez pobudzające działanie na trzustkę, wpływa na produkcję insuliny, dzięki czemu redukuje poziom cukru we krwi oraz ułatwia odchudzanie. Chrom pomaga insulinie transportować glukozę zawartą we krwi do komórek organizmu. Powoduje to dostarczenie energii organizmowi.

Polecany jest w przypadku stosowania diet niskowęglowodanowych. Poprzez regulację poziomu cukru we krwi pomaga zapanować nad podjadaniem pomiędzy posiłkami. Wraz z aktywnością fizyczną pomaga spalać tłuszcz, wspomaga budowę mięśni, jak również ich regenerację po wysiłku.

Niedobór chromu może doprowadzić do cukrzycy, niedokrwiennej choroby serca, miażdżycy, a także depresji. Obawami braku tego pierwiastka jest nadwaga, wzmożony apetyt, zmęczenie, drażliwość, lęki,  kłopoty ze snem oraz pamięcią.

Chrom możemy znaleźć w produktach tj.: drożdże, gotowana wołowina, jajka, ser mozzarella, ryby, owoce morza, pełnoziarniste pieczywo, jabłka, brokuły, zielony groszek, zioła. Pierwiastek znajdujący się w mięsie, serze czy pełnoziarnistych produktach jest lepiej przyswajalny niż ten znajdujący się w warzywach.

Chrom znajdujący się w pożywieniu jest bezpieczny, należy jednak uważać z suplementacją. Przedawkowanie może prowadzić do różnych chorób, m.in.: nowotworów układu oddechowego. Bezpieczna dawka to 0,05 – 0,2 mg.