Kilka zasad zdrowego grillowania

Majówka to czas odpoczynku, relaksu. Do tego świetna pogoda, spotkanie ze znajomymi, wspólny grill i mamy idealna majówkę. Co zrobić aby grillowanie było dla nas przyjemne a przede wszystkim zdrowe? Zastosować się do kilku zasad zdrowego grillowania i cieszyć się słoneczną majówką.

Odpowiednie produkty

Na grilla najlepiej wybierać mięso o niskiej zawartości tłuszczu np. indyk, kurczak, chuda wołowina bądź ryby. Jeśli chodzi o kiełbasy powinniśmy wybierać dobre gatunkowo, by w swoim składzie nie zawierały dużo tłuszczu, ponieważ podczas grillowania kiełbaski tracą pewną ilość tłuszczu lecz nie tracą go całkowicie. W efekcie mamy dosyć tłustą kiełbaskę.  Nie zapominajmy o warzywach, które powinny znajdować się w każdej diecie. W okresie wiosenno-letnim mamy bezpośredni dostęp do świeżych warzyw. Warto podczas grillowania przygotować szybką sałatkę z dressingiem. Sałatę lodową bądź masłową można połączyć z pomidorem, oliwkami, papryką. Dorzucić garść pestek dyni czy słonecznika. Całość wymieszać z dressingiem z oliwy , musztardy, przypraw i gotowe! Kolejna opcja to grillowane warzywa np. cukinia, papryka, bakłażan.

Sposób przechowywania

Warto zwrócić uwagę jak przygotowujemy mięso i jak przechowujemy.  Umyte pod bieżącą wodą i zamarynowane mięso powinniśmy przechowywać w lodówce aby pod wpływem wiosenno-letnich temperatur nie rozwinęły się chorobotwórcze bakterie. Należy przygotowane mięso przechowywać w warunkach chłodniczych do momentu położenia na tacki do grillowania.

Sprzęt do grillowania

Przygotowując się do grillowania nie możemy zapomnieć o tackach aluminiowych bądź folii aluminiowej.  Podczas grillowania wytwarzają się rakotwórcze związki. Wytopiony tłuszcz kapie na węgiel, ulega spalaniu i w efekcie wydzielają się toksyczne opary, które osadzają się na naszych smakołykach. Używając tacek lub folii aluminiowej możemy zabezpieczyć nasze jedzenie przed szkodliwymi substancjami. Marynując mięso możemy skutecznie obniżyć zawartość szkodliwych związków powstających w wyniku grillowania. Ponadto zamarynowane mięso jest bardziej kruche i nie będzie wymagało długiego czasu grillowania.

Odpowiednie przygotowanie

Każdy kawałek mięsa należy dobrze upiec. Grillując wydaje nam się, że jeśli mięso z wierzchu jest upieczone to można zasiadać do stołu. Temperatura dostaje się do środka troszkę wolniej dlatego proces grillowania powinien być powolny jeśli nie chcemy się zatruć surowym mięsem. Kobiety w ciąży oraz dzieci powinny szczególnie uważać na potrawy grillowane. Nie należy jeść mięsa z grilla jeżeli nie jesteśmy pewni , że jest dobrze wysmażone.

Grillowanie a alkohol

Tłuste jedzenie i alkohol to niekoniecznie dobre połączenie. Obciąża żołądek i wątrobę. W przypadku problemów z przewodem pokarmowym nie powinniśmy łączyć tych produktów. Zapobiegniemy występowaniu zgagi, wzdęć.

 

Słonecznej majówki i udanego grillowania!