Paznokcie prawdę powiedzą

Paznokcie to rogowa płytka, która pokrywa końce palców u rąk i stóp. Warto o nie dbać, gdyż są naszą wizytówką. Istnieje kilka czynników, które szkodzą naszym paznokciom. Jest to nieprawidłowa dieta, temperatura, wysoka wilgoć, środki chemiczne( płyn do naczyń, proszek do prania, detergenty stosowane w gospodarstwie domowym), promieniowanie słoneczne, brak odpowiedniej pielęgnacji  oraz zmywacze do paznokci z acetonem. Problemy z paznokciami są odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia.

-Paznokcie łamliwe i rozdwajające się – najpowszechniejszy problem, który jest skutkiem niewłaściwej diety, nadmiernego moczenia i suszenia rąk. Świadczy o niedoborze białka, żelaza, wapnia, cynku i krzemu.

-Białe plamki na powierzchni – powstają zazwyczaj w skutek niegroźnych urazów, mogą jednak świadczyć o niedoborach witaminy H i wapnia. Może być to efekt zaburzeń hormonalnych .

-Podłużne bruzdy i nierówności – głębokie i nieregularne mogą być spowodowane niedoborami żelaza, stanów zapalnych organizmu i niedoboru witamin z grupy B i E.

-Poprzeczne bruzdy – zwykle efektem urazów paznokcia i znikają samoistnie, w miarę jego wzrostu.

-Blade lub sine paznokcie – są problemem osób z anemią lub chorobami krążenia.

-Żółte lub zielonkawe – zazwyczaj są oznaką grzybicy. Pożółkłe paznokcie maja również palacze papierosów oraz osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia płuc i oskrzeli.

-Brązowe przebarwienia – mogą świadczyć o chorobach wątroby, są „wizytówką” palaczy.

-Małe okrągłe dziurki – pojedyncze – mogą sygnalizować brak niektórych składników mineralnych w organizmie.

-Ciemnobrązowe lub czarne przebarwienia – są najczęściej objawem silnego urazu.

Odpowiedni sposób odżywiania ma korzystny wpływ na cały organizm, również na paznokcie. Aby nasze paznokcie były mocne i zdrowe  należy dostarczyć do organizmu niezbędne składniki.  Najważniejsze to cynk, krzem i miedź. Znajdziemy je w orzechach, pestkach dyni, słoneczniku, otrębach pszennych oraz płatkach owsianych.