Pomidor – wszystko co najważniejsze

Pomidory są źródłem witamin A i C, potasu, likopenu, kwercetyny oraz błonnika. Przeciwutleniacze znajdujące się w pomidorach chronią przed nowotworami, chorobami serca, a prawdopodobnie także przed związanym z procesami starzenia zwyrodnieniem plamki żółtej. Pomidory zawierają największą ze wszystkich owoców i warzyw ilość likopenu(jest to przeciwutleniacz, który zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca oraz rozwoju chorób nowotworowych). Warto przy tym pamiętać, że pomidory gotowane a także w puszce, sosy, zupa pomidorowa, soki i ketchup mają do ośmiu razy więcej likopenu niż surowe.

Wszystkie odmiany małych pomidorków, np. koktajlowe, cherry są doskonałe do sałatek. Aby w 5 minut przygotować przystawkę podsmaż na dużej patelni pomidory, z odrobiną oliwy z oliwek i czosnkiem, dodaj świeżej bazylii i gotowe. Pysznym daniem są także duże pieczone pomidory, nadziewane ryżem lub farszem jarzynowo- mięsnym. Pomidory możesz ponadto wykorzystywać do przygotowania spaghetti.

Przy kupowaniu pomidorów należy zwrócić uwagę na kolor, powinny być umiarkowanie czerwone, być jędrne. Pomidorów nie powinno się przechowywać w lodówce, ponieważ temperatura poniżej  12 stopni Celsjusza pozbawia je aromatu.

Dorodne, świeże pomidory wystarczy pokroić na grube plastry, dodać szczyptę soli, odrobinę ziół i skropić oliwą z oliwek(tłuszcz wspomoże przyswajanie likopenu).