Światowy Dzień Cukrzycy

14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy. Jest to rocznica urodziny odkrywcy insuliny Federicka Bantinga. Święto ma zwrócić uwagę na problem występowania cukrzycy, zwiększyć świadomość ludzi na temat tej choroby oraz nagłaśniać działania profilaktyczne. Cukrzyca jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Na całym świecie co kilka sekund rozpoznaje się cukrzycę u kolejnej osoby. Z powodu powikłań co 10 sekund umiera 1 osoba.

Cukrzyca to choroba spowodowana spadkiem wydzielania lub zmniejszoną aktywnością biologiczną insuliny, czego konsekwencją jest zaburzenie metabolizmu glukozy, lipidów i białek. Wyróżniamy dwa główne typy cukrzycy. Typ I o podłożu autoimmunologicznym, insulinozależna oraz typ II uwarunkowania środowiskowe( u 80% otyłość) i często genetyczne, insulinoniezależna.

Klasyczne objawy cukrzycy to zwiększone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, zwiększony apetyt, osłabienie, uczucie zmęczenia psychicznego i fizycznego, zaburzenia widzenia, osłabienie odporności ogólnoustrojowej.

Nieleczona, źle prowadzona cukrzyca może prowadzi ć do różnych powikłań. Wśród nich wyróżniamy retinopatię cukrzycową, nefropatię cukrzycową, zespół stopy cukrzycowej, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze, niedokrwienie kończyn dolnych, zmiany skórne, stawowe i kostne(osteopenia i osteoporoza), kwasica i śpiączka ketonowa.

Żywieniowe czynniki ryzyka cukrzycy II typu to:

Co robić aby zapobiegać cukrzycy typu 2?