Szpinak – wszystko co najważniejsze.

Szpinak to doskonałe źródło kwasu foliowego, witaminy C, B1, B2, beta-karotenu. Ponadto zawiera potas, który obniża ciśnienie. Kwas foliowy chroni przed rakiem jelita czy piersi. Spożywanie co najmniej 400 mikrogramów dziennie może zmniejszać ryzyko wylewu u osób powyżej 30. roku życia. Szpinak zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, zwłaszcza beta-karotenu oraz luteiny, które chronią oczy. W tych zielonych liściach znajduje się też trochę żelaza. Jest to jednak żelazo niehemowe, czyli gorzej przyswajalne. Aby polepszyć jego przyswajanie, dodawaj do szpinaku sok z cytryny lub z innych owoców cytrusowych. Wadą szpinaku jest to, że zawiera kwas szczawiowy. Osoby z kamicą nerkową nie powinny spożywać szpinaku, ponieważ kwas szczawiowy może przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych.

Szpinak na co dzień

Surowy lub gotowany można dodawać do sałatek, dipów, zup, makaronów, naleśników, koktajli oraz smoothie.
Jak kupować i przechowywać?
Świeży szpinak powinien być ciemnozielony, bez żółtych zwiędniętych liści, a także śliskich plam. Unikaj gałązek z porwanymi, zgniecionymi liśćmi lub łodygami. Przechowuj go w lodówce, w szufladzie na warzywa do 3 dni. Możesz tez kupić szpinak mrożony.

Sposób gotowania

Surowy szpinak dostarcza więcej luteiny, jednak gotowanie zwiększa przyswajalność zawartego w nim beta- karotenu. Im krócej będziesz go gotować, tym więcej w nim zostanie składników odżywczych. Dlatego najlepszym sposobem przygotowania szpinaku jest blanszowanie lub gotowanie na parze. Czas obróbki termicznej jest różny . Blanszowanie powinno trwać od 15 do 30 sekund, gotowanie na parze 2 minuty.