Witamina D

Witamina D jest niezbędna do prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforowej i tworzenia kości. Jej rola polega na wzmaganiu wchłaniania wapnia i fosforu z pożywienia, wyrównywaniu nieodpowiedniego stosunku wapnia i fosforu w pożywieniu, pobudzaniu uwalniania wapnia z kości oraz utrzymywaniu stałego poziomu wapnia w osoczu krwi. Ponadto witamina D wzmacnia odporność, wspomaga układ naczyniowo – sercowy. Odpowiednie stężenie witaminy D we krwi ma ogromne znaczenie w profilaktyce nowotworów. Ma korzystny wpływ u osób u których stwierdzono już raka. Ma również wpływ na choroby neurodegeneracyjne – działa na neurony w mózgu. Jej niedobór może prowadzić do zmian w mózgu. Dzienne spożycie witaminy D zależy od wieku i ilości wytwarzanej w skórze pod wpływem słońca.

Przyczyny niedoboru witaminy D w organizmie

Niedobory zdarzają się często, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Przyczyną mogą być zaburzenia jelitowo-wątrobowe, zmniejszona synteza w skórze, upośledzone wchłanianie z przewodu pokarmowego, zaburzenia w metabolizmie oraz niedobory w diecie.

Skutki zdrowotne niedoboru witaminy D w organizmie

– obniżenie stężenia wapnia i fosforu we krwi,

– demineralizacja kości objawiająca się krzywicą u dzieci, u dorosłych odwapnieniem i rozmiękczeniem kości, zmniejszeniem masy kości i wzrostem ich kruchości  (osteoporoza).

Źródła witaminy D w pożywieniu

– 80% witaminy D powstaje w skórze pod wpływem promieni słonecznych. W pokarmach występuje w niewielkich ilościach, a jej bogate źródła to tran, ryby(świeży łosoś, pstrąg, sardynka, wędzony węgorz, śledź, łosoś), wątroba, żółtko jaja, masło, mleko, margaryny wzbogacane w witaminę D oraz grzyby.