Witamina K

Ma głównie działanie przeciwkrwotoczne, ale także bierze udział w procesach tworzenia tkanki kostnej. Ma właściwości antybakteryjne- przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe. Niedobory witaminy K u człowieka występują rzadko, ponieważ jest ona rozpowszechniona w produktach spożywczych, ponadto jest syntetyzowana przez florę bakteryjną przewodu pokarmowego.

Niedobór witaminy K może wystąpić w chorobach wątroby, w ogólnym niedożywieniu, zaburzonym wchłanianiu, w chorobach nowotworowych i podczas stosowania niektórych antybiotyków. Upośledzone wchłanianie witaminy K  może wystąpić w niedrożności dróg żółciowych.

Jest szeroko rozpowszechniona w świecie roślinnym( w zielonych częściach roślin). Wytwarzana jest w procesie fotosyntezy. Największe ilości witaminy K1 znajdują się w szpinaku, sałacie, kalafiorach, kapuście, szczególnie w brukselce, herbacie zielonej. Znacznie mniej witaminy K 1 zawierają: groszek zielony, fasola, pomidory, marchew, ziemniaki, pieczywo, orzechy włoskie. Witamina K2 wytwarzana jest przez florę bakteryjną jelita grubego. Zapotrzebowanie na witaminę K jest trudne do ustalenia, ponieważ jest ona syntetyzowana przez florę bakteryjną jelit.