Właściwości oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek jak sama nazwa wskazuje wyciskana jest z drzewa oliwkowego. Oliwki razem z pestkami są miażdżone a następnie wytłacza się z nich sok. Po odwirowaniu wody i przefiltrowaniu otrzymujemy czystą oliwę z oliwek. Możemy wyróżnić kilka rodzajów oliwy:

– oliwa extra virgin to oliwa z pierwszego tłoczenia, nie posiada żadnych dodatków. Jest gęsta, ma zielonkawy kolor. Jest uzyskiwana wyłącznie ze świeżych oliwek. Powinny one trafić do tłoczni w ciągu 24 godzin od zebrania. Ma to wpływ na kwasowość oliwy( zawartość kwasu oleinowego). Dla oliwy extra virgin wynosi 0,8%.

– oliwa virgin jest to oliwa gorszej jakości, nie spełnia ona norm jakościowych oliwy extra virgin. Jest dodawana do oliwy rafinowanej. Poziom kwasowości wynosi więcej niż 0,08%. Trudno dostępna w polskich sklepach.

– oliwa z wytłoczyn oliwnych jest produktem najniższej jakości. Otrzymuje się ją z pozostałości po procesie tłoczenia. Do wytłoczyn dodaje się rozpuszczalniki chemiczne. Następnie jest poddawana rafinacji przez co jest zdatna do spożycia. Na sam koniec do oliwy z wytłoczyn oliwnych dodaje się oliwy extra virgin by nadać jej odpowiedni smak i barwę.

Właściwości zdrowotne oliwy z oliwek

Zastosowanie w kosmetyce