Zastosowanie mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa jest wieloletnią rośliną, kwitnącą od czerwca do sierpnia. Należy do najbardziej popularnych roślin leczniczych. Surowcem leczniczym są liście, które zawierają mentol w olejku eterycznym, także m.in. witaminę C, karoten. Z mięty otrzymuje się szereg preparatów, np. napar, wodę miętową, pastylki, olejek, mentol.

Zastosowanie na użytek wewnętrzny

Wyciąg z liści działa pobudzająco na układ nerwowy i wzmaga czynność wydzielniczą żołądka, wątroby, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci w wątrobie, ułatwia trawienie, pobudza łaknienie, zmniejsza napięcie mięśni gładkich jelit i dróg żółciowych, przywraca prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit.

Zastosowanie na użytek zewnętrzny

Działa antyseptycznie, przeciwpasożytniczo, przeciwskurczowo, łagodzi bóle, odstrasza owady. Olejek miętowy działa tak samo jak liście, lecz znacznie silniej. W postaci aerozolu jest bardzo silnym środkiem bakteriobójczym, ma właściwości przeciwbólowe, po zastosowaniu na błony śluzowe nosa także chłodzące i zmniejszające obrzęki w nieżytach. Na nie uszkodzoną skórę mentol działa przeciwświądowo, drażni zakończenia nerwowe, wywołuje uczucie chłodu, zmniejsza ból i stan zapalny.

Warto pamiętać, że mięta jest tylko suplementem a nie lekiem. W związku z tym nie powinniśmy rezygnować z terapii, którą zalecił nam lekarz. W przypadku stosowania leków należy skonsultować się z lekarzem, gdyż niektóre zioła wchodzą w interakcje z lekami. Może mieć to negatywny wpływ na nasz organizm.